Hantuchová prehrala v 1. kole dvojhry s Jankovičovou

29.05.2013 Celý región

Paríž 28. mája (TASR) - Slovenská tenistka Daniela Hantuchová neuspela v 1. kole dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži. Zverenka španielskeho trénera Eduarda Nicolasa prehrala s nasadenou osemnástkou Srbkou Jelenou Jankovičovou v dvoch setoch 4:6 a 6:7 (7). V druhom dejstve nevyužila náskok 5:0, ani šesť setbalov. Hantuchovej singlovým maximom na Roland Garros zostáva osemfinále z rokov 2002, 2006, 2010 a 2011. Vlani vo francúzskej metropole neštartovala pre zranenie.

Hantuchovej nevyšiel začiatok zápasu s Jankovičovou, keď v treťom geme stratila podanie a Srbka sa po potvrdení brejku ujala vedenia 3:1. Bývalá svetová jednotka kvalitne servovala, hrala agresívne od základnej čiary a robila menej nevynútených chýb ako Slovenka. V "maratónskom" vyše 12-minútovom geme Hantuchová odvrátila tri setbaly a znížila na 4:5, no Jankovičová pri svojom podaní spečatila zisk úvodného dejstva. Po úspešnom stopvoleji premenila v poradí piaty setbal.

V druhom dejstve Hantuchová pridala na agresivite, začalo jej vychádzať prvé podanie i returny a po dvoch brejkoch si vybudovala náskok 5:0. Slovenka umne variovala dlhé údery k čiaram s kratšími krosmi, na jej konto pribúdal jeden víťazný úder za druhým. V šiestom geme mala Hantuchová menšiu slovnú kontroverziu s brazílskym empajrovým rozhodcom Carlosom Bernardesom, čo ju vykoľajilo a Jankovičovej sa podarilo znížiť na 2:5, keď v siedmom geme dokázala odvrátiť setbal. Zápas následne prerušili pre dážď. Po návrate na dvorec nevyužila Hantuchová za stavu 5:3 dva setbaly, v ďalšom geme pri podaní Jankovičovej nepremenila ďalšie tri a Srbka vyrovnala na 5:5. O osude druhého setu napokon rozhodol tajbrejk. V ňom viedla Slovenka 4:2, no Jankovičová otočila nepriaznivý vývoj a za stavu 8:7 premenila v poradí tretí mečbal.

Hantuchovú po prehre mrzeli nevyužité šance. "Veľká škoda najmä druhého setu, v ktorom som mala veľmi veľa šancí. Pred dažďovou prestávkou som sa dostávala do super rytmu, hralo sa mi veľmi dobre. Potom to už nebolo také, no v každom geme som mala šance. Za stavu 5:4 pri jej podaní pri troch setbaloch Jelena zahrala veľmi dobré servisy a bekhendy, s tým sa nedalo nič robiť. Celkovo bol však druhý set v mojich rukách. Som sklamaná, že som ho nezískala, ak by som vyhrala tajbrejk, mohlo to byť v treťom sete úplne otvorené. Na kurte som sa cítila fajn, rameno držalo. Na prvé kolo to bol ťažký žreb, pretože Jelena je skúsená hráčka, no bojovala som a do poslednej chvíle som verila, že to ešte môžem vyhrať. Nepodarilo sa to, taký je šport," povedala v konferenčnom hovore so slovenskými médiami Hantuchová, ktorá sa vrátila aj ku kontroverzii s brazílskym empajrovým rozhodcom. "Za stavu 5:0 tam Jelena zahrala vyslovene neférovo. Neprišla som ani z lavičky a už zaservovala. Medzi každou výmenou mi dala veľmi málo času na to, aby som sa pripravila na údery. Možno bola nahnevaná, aký je stav, no toto sa nerobí," dodala Hantuchová, ktorú teraz čaká trávnatá časť sezóny. Postupne sa predstaví na turnajoch v Birminghame, v Hertogenboschi a vo Wimbledone.